چه مواردی را درمان کنیم ؟

 

چه مواردی را درمان کنیم؟

 

دکتر افشین لطفی

 

استادیار گروه چشم پزشکی دانشگاه تبریز

 

افزایش علاقه بیماران به جراحی رفراکتیو و از طرفی نیازهای شغلی برای انجام این نوع جراحی، باعث شده است تا کلیه چشم پزشکان با روشهای غیر جراحی و جراحی آمتروپی آشنا شده و بتوانند به دقت به بیماران مشاوره داده وتوصیه هایی در مورد خطرات وفواید هر یک از این روشها ارائه نمایند اگر چه بعضی از جراحان با جراحی بر روی چشم سالم مخالف هستند ولی با توجه به علاقه زیاد افراد به انجام چنین روشهایی مسئولیت چشم پزشکان برای ارائه اطلاعات و توصیه هایی در مورد عوارض احتمالی جراحی بیش از بیش افزایش یافته است.

انگیزه های جراحی تا به امروز تغییر زیادی پیدا نکرده است ولی شایعترین دلیل برای انجام چنین اعمالی عدم استفاده از عینک و لنزهای تماسی در اکثر ساعات روز مخصوصاً در زمان فراغت بیماران است.

کارمندان بخش های اورژانس، کارمندان آتش نشانی و همچنین نیروهای نظامی نیازمند جراحی ریفراکتیو هستند تا بتوانند در شرایط خاص و مشکل بدون نیاز به عینک یا لنز تماسی قادر به انجام وظیفه خود باشند.

اگرچه تمام روشهای جراحی ریفراکتیو دارای خطراتی برای چشم سالم هستند ولی سایر روشهای اپتیکی معمول نیز بدون مسائل جانبی نخواهند بود. استفاده از لنزهای تماسی باعث عوارضی از جمله ناراحتی های خفیف تا عفونت های شدید می شود.

کنژکتیویت پاپیلری ژانت، عوارض هیپوکسی قرنیه، انفیلتراسیونهای استریل و کراتیت شدید میکروبی همگی از عوارض لنزهای تماسی هستند که باعث میشود بیماران براحتی نتواند از این وسایل اپتیکی استفاده کنند. در مطالعه ای که در سال 1989 انجام شده بود نشان داده شده است که لنز تماسی Extended wear در مقایسه با لنزهای روزانه 10-15 برابر خطرات کراتیت عفونی را افزایش می دهد بنابراین اگرچه جراحی ریفراکتیو بدون خطر نیست ولی بیمارانی که از لنز تماسی استفاده کرده و با مشکلات آن آشنا هستند، در نهایت جراحی ریفراکتیو برای رهایی از خطر برای بینایی را با عوارض و بابراین، تصمیم گیری برای انجام جراحی ریفراکتیو بر روی چشم سالم ساده نخواهد بود.

شرایط خاص بیمار باید به دقت توسط چشم پزشک مرور شده تا بتواند به تصمیم آگاهانه و مناسب بیمار بر اساس خطرات و فواید روش های جراحی موجود، ختم شود.

نکاتی که در مشاوره باید بااهیمت تلقی گردند شامل موارد زیر است:

در جلسه مشاوره باید روشهای موجود برای اصلاح دید، روش های جراحی مختلف، خطرات جراحی و مسائل بعد از جراحی، عوارض جانبی مورد انتظار و فواید جراحی توضیح داده شود. اگر وقت کافی برای این مرحله گذاشته نشود، نتایج قابل قبول بدست نخواهد آمد.

در جلسه مشاوره، چشم پزشک باید معاینات بالینی بیمار را به دقت مرور نماید. ترجیحاً بهتر است این جلسه در روز قبل از جراحی صورت بگیرد که چشم پزشک بعد از مطالعه، زمان کافی برای معاینه بیشتر داشته باشد. این امر باعث می شود تا دیدگاه بیمار به دقت بررسی شده و فقط آن دسته از بیمارانی تحت جراحی قرار گیرند که کاملاً برای جراحی مناسب هستند.

در همین جلسه انتظارات بیمار نیز مورد بررسی قرار خواهد گرفت، همیشه باید تأکید شود که هدف جراحی ریفراکتیو کاهش نیاز یماران به عینک و لنز تماسی است. و بنابراین هدف جراحی کنار گذاشتن عینک یا لنزهای تماسی در تمام زمانها و برای هر فعالیتی نخواهد بود. بیمارانی که هدف اخیر را دنبال کنند معمولاً ناراضی خواهند شد.

اگرچه پیشرفت های تکنولوژی دهه اخیر باعث ایجاد انتظارات نامعقولی در بیماران شده است ولی مهم است که به بیماران آگاهی داده شود که همه آنها به دید 20/20 بدون کمک وسایل اپتیکی بعد از جراحی نخواهند رسید.

قبل از انجام جراحی با استفاده از شرح حال و معاینات کامل چشمی باید موارد کونتراندیکاسیون مطلق و نسبی مورد ارزیابی قرار گیرد. موارد کونتراندیکاسیون مطلق و نسبی در جدول زیر آورده شده است.

 

آمار بازدید کنندگان

امروز15
دیروز14
مجموع67754

آی پی بازدیدکنندگان : 54.87.18.165
Unknown ? Unknown Sun 24 Mar 2019 03:00

نظرات مخاطبین

حسین فدایی: ۱۲ مرداد ۱۳۹۱

با تشکر از جناب آقای دکتر ارجمندی جهت برخورد بسیار عالی با بیماران

علیرضا قنبری: ۱۴ شهریور ۱۳۹2
من طراح وب هستم و با شرکت های زیادی همکاری کرده ام . اما وب سایت شما بسیار بی نظیری می باشد.

تماس با ما

02188394807

بلوار کشاورز -خیابان وصال شیرازی - خیابان ایتالیا شرقی -ساختمان پزشکان ایتالیا -طبقه سوم

info@drarjomandi.com

Scroll to Top