لنزهای چند کانونی

 

لنزهای چند کانونی Multifocallols

دکتر علیرضا فروتن

دانشیار گروه چشم پزشکی بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص)

امروزه جراحی کاتاراکت در واقع یک نوع عمل جراحی رفراکتیو محسوب می شود و بیماران انتظار نتایج تقریباً عالی را دارند. لنزهای داخل چشمی چند کانونی و تطابقی باعث ایجاد دید مناسب در بیشتر از یک فاصله بدون مصرف عینک یا لنز تماسی می شوند و مزیت این لنزها، ایجاد عملکرد بینایی در فواصل نزدیک، میانی و دور می باشد. بسیاری از افراد پیرچشم که مبتلا به کاتاراکت شده اند و تمایلی به استفاده از عینک پس از عمل جراحی کاتاراکت ندارند کاندید مناسبی برای این لنزها می باشند.

همچنین لنزهای مولتی فوکال بخصوص، در بیمارانی که قبلاً تحت عمل جراحی LASIK یا جراحی رفراکتیو قرار گرفته اند و اکنون دچار کاتاراکت شده اند نیز بسیار مفید می باشد.

انواع لنزهای چند کانونی

3 نوع اصلی لنزهای چند کانونی شامل:

1. Refractive mutifocal IOL

2. Apodized diffractive multifocal IOL

3. Accommodative IOL

طراحی این لنزها به صورت دو یا چند سطح با قدرت انکساری متفاوت در سطح اقدامی این لنزها می باشد. این لنزهای انواع مختلفی دارد که شامل:

الف: Three- Zone MIOL: که در این لنزها 3 منطقه وجود دارد (مرکز، مبانی و محیطی) که منطقه مرکزی و محیطی برای دید دور و قسمت میانی برای دید نزدیک طراحی شده است.

از مزایای این لنزها این است که علیرغم وابستگی به سایز مردمک، دید دور همیشه حتی در حضور مردمک تنگ نیز حفظ می شود.

ب: Fivez40   Amo Array Sa(شکل شماره 1):

این لنزها اولین لنزهای چند کانونی می باشند که تائیدیه FDA را دریافت نموده اند و در ایالات متحده، شایع ترین لنز چند کانونی در دسترس می باشند. این IOLها محدب الطرفین و قابل انعطاف می باشند ودر سطح قدامی آن نواحی چند کاونی پیشرونده وجود دارد. (Zonal progressive). جنس اپتیک سیلیکون و جنس هاپتیک PMMA می باشد (piece3-). این لنزها دارای پنج منطقه حلقوی و آسفریک و هم مرکز می باشند.

طراحی اپتیک عمدتاً برای دید دور بوده، Add آن به میزان 5/3 دیوپتر است که قدرت موثر آن در سطح قرینه، تقریباً 5/2+ دیوپتر می­باشد.

توزیع نور با اسیز مردمک تغییر می کند به طوری که 50-60% نور برای دور و %38-22 برای نزدیک و %15-18 برای دید میانی متمرکز می شود اپتیک این لنزها بر خلاف لنزهای diffractive، هیچ نوری را هدر نمی دهد. Array MIOL دید دور را بخوبی لنزهای PMMA مونوفوکال فراهم می نمایند اما برای فاصله میانی و نزدیک، بینایی به فعالیت هایی که نیاز به دید شفاف یا کار دقیق ندارد، محدود می شود.

بطوریکه برای مطالعه وشته های ریز استفاده از عینک لازم می شود به علاوه این لنزها، میزان Contrast sensitivity را کاهش می دهند و میزان glare بیشتر از PMMA می باشد.

ج: Re Zoom

اخیراً پیشرفت در اپتیک لنزها منجر به طراحی oomzre شده است که نسل دوم لنزهای چند کانونی رفراکتیو می باشند و در سال 2005 تائیدیه FDA را دریافت نموده است. این لنزهای piece3- باهاپتیک از جنس Pmma و اپتیک از جنس هیدروفوبیک آکریلیک می باشند و دیامتر کل لنز 13 میلی متر و دیامتر اپتیک 6 میلی متر می باشد.

این لنزها دارای 5 منطقه مرکز می باشند. که طراحی Balanced view optic technology منجر به دید خوب در فاصله دور و نزدیک و میانی میشود. منطقه مرکزی برای دید دور تنظیم شده است به طوریکه باعث دید مناسب برای فعالیت های دور مثل رانندگی در شب و روز می شود، دومین منطقه برای دید نزدیک طراحی شده است و transition Aspheric باعث ایجاد دید میانی مناسب در تمام نورها می شود. Add آن میزان 5/3+ دیوپتر است که قدرت موثر آن در سطح عینک 6/2+ دیوپتر می باشد.

شماره لنزهای موجود D %3+ تا D 0/6+ است با فواصل 5/0 دیوپتر در یک مطالعه در اروپا در 215 مورد که Re Zoom کارگذاری شده بود 93% موارد هیچکدام از عینک استفاده نکردند یا تنها که گیاهی نیاز به مصرف عینک داشتند.

2. Diffactive multifocal IOL

سطح قدامی این لنزها اسفریک است و سطح خلفی دارای شیاری می باشد که ور تابیده شده در سطح این لنزها در فاصله دور و نزدیک فوکوس می شود.

یکی از مزایای این لنزهای diffractive این است که اثر diffractive در سرتاسر لنز اتفاق می افتد بنابراین کمتر از لنزهای refractive به سایز decentration وابسته است و یکی از معایب این لنزها این است که کل نور وارده شده به LOL تقریباً 41% برای دید دور و 41% برای دید نزدیک نقش دارد و تقریباً 18% نور وارد شده تبدیل به تصاویر غیرقابل فوکوس می شود.

در حالیکه در لنزهای refractive از تمام ور وارد شده به LOL برای فوکوس شدن استفاده می شود و تکنیک ساخت این لنزها پیچیده تر از لنزهای refractive است.

در اوایل سال 2007 Re Stor موفق به دریفت تائیدیه از FDA شد. لنزهای Re Stor (شکل 3) آسفریک و single piece و از جنس Acrysof می باشد.

لنزهای Alcon ReStor به گونه ای طراحی شده اند که بیشترین Step در Diffractive در مرکز لنز قرار دارد و بیشتر نور را به نزدیک فوکوس می کند و سایز stepها به سمت محیط کمتر میشود.

به دلیل این طراحی وقتی که مردمک تنگ است، این LOL ها دید مناسب برای دور را فراهم می نمایند.

از طرف دیگر این لنزها به این لیل که نزدیک حاشیه مقداری نازک می شوند میزان contrast sensitivity را بهبود می بخشند و دید شب بهتری را فراهم می سازند. در یک مطالعه نشان داده شده است که 80% افرادی که این لنزها را دریافت نموده اند هیچ زمانی پس از جراحی کاتاراکت از عینک استفاده نمی کنند.

یک نمونه دیگر از لنزهای tecnis lens, diffractive (شکل شماره 4) می باشد که توسط شرکت AMO طراحی شده است و با z-sharp optic technology باعث ایجاد دید مناسب دور، نزدیک میشود این لنزها قادر به ایجاد دید در تمام فواصل بدون وابستگی به سایز مردمک می باشند و میزان high-order-aberration را کاهش می دهد و برای دیدن اشیاء بخصوص در شب مناسب می شود.

این لنزها glare را به حداقل می رساند و در مقایسه با لنزهای قبلی میزان contrast sensitivity را افزایش می دهد.

3.لنزهای تطابقی Accommodative IOL

امروزه دو نوع IOL تطابقی مورد استفاده عبارتند از:

Accommodative ICU, Crystalens (eye onic) (شکل شماره 5) که به علت بهبود بینایی نزدیک، میان و دور در جراحی کاتارکت، تائیدیه FDA گرفته است. لنزهای Accommodative ICU جدیداً طراحی شده اند لنز آکریلیکی تاشو با چهار هاپتیک (single-piece) و دارای نواحی ترانزیشن قابل انعطاف است.

با دیامتراتیک 5.5 میلیمتر و دیامتر کل 8/9 میلی متر در محل اتصال اپتیک به هاپتیک نواحی ترانزیشن وجود دارد که متعاقب انقباض عضلات جسم مژگانی، منجر به حرکت روبه جلوی اپتیک شده ومیزان تطابق تا 2-3 D قابل تأمین می باشد.

 

آمار بازدید کنندگان

امروز15
دیروز14
مجموع67754

آی پی بازدیدکنندگان : 54.87.18.165
Unknown ? Unknown Sun 24 Mar 2019 03:29

نظرات مخاطبین

حسین فدایی: ۱۲ مرداد ۱۳۹۱

با تشکر از جناب آقای دکتر ارجمندی جهت برخورد بسیار عالی با بیماران

علیرضا قنبری: ۱۴ شهریور ۱۳۹2
من طراح وب هستم و با شرکت های زیادی همکاری کرده ام . اما وب سایت شما بسیار بی نظیری می باشد.

تماس با ما

02188394807

بلوار کشاورز -خیابان وصال شیرازی - خیابان ایتالیا شرقی -ساختمان پزشکان ایتالیا -طبقه سوم

info@drarjomandi.com

Scroll to Top