عمل مجدد پس از جراحی های رفرکتیو

عمل مجدد پس از جراحی های رفرکتیو

 

دکتر سید محمد قریشی

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

مقدمه:

با اقبال روزافزون به جراحی های رفرکتیو، تعداد کسانی که نیاز به عمل مجدد پیدا خواهند کرد نیز افزایش می یابد.

اگرچه انتخاب مناسبتر بیماران، انتخاب مناسب اعمال بر اساس نوع و درجه رفرکشن، بهبود تجربه جراحان و بهبود دستگاهها و امکانات درمانی، شانس درصد بروز نیاز به عمل مجدد را کاهش می دهد ولی از طرفی افزایش تعداداعمال رفرکتیو، حجمی نسبتاً وسیع از بیماران را که نیاز به عمل مجدد خواهند داشت در پی دارد. در این مقاله کوتاه سعی شده در مورد انتخاب مناسب عمل مجدد بر اساس وضعیت فعلی چشم و سوابق عمل قبلی بحث و بررسی به عمل آید و مزایا و اشکالات هر شیوه درمانی نیز مورد بررسی قرار گیرد.

عوامل، علل و ریسک ها

درصد نیاز به عمل مجدد در آمارهای مختلف، متفاوت است و از 3 تا 10 درصد و حتی بیشتر گزارش شده ولی می توان متوسط آن را حدود 5 درصد تعیین نمود.

در سال های اخیر به علت تنوع شیوه های مختلف رفرکتیوسرجری و انتخاب عمل مناسب بر اساس نوع رفرکشن و شماره چشم در هر بیمار، شانس نیاز به عمل مجدد کاهش یافته است. از عوامل و علل و ریسک فاکتورهای عمل مجدد می توان به سن، جنس، نوع رفرکشن و میزان رفرکشن اشاره نمود. در بعضی از مطالعات سن بالای 40 سال و نیز رفرکشن بالای 6 دیوپتر یک ریسک فاکتور برای نیاز به عمل مجدد تعیین شده اند.

در افراد بسیار جوان که رفرکشن آن ها پایدار نشده نیز شانس نیاز به عمل مجدد بالاتر است. نوع رفرکشن نظیر بالا بودن آستیگماتیسم، نوع لیزر و آلگوریتم به کار رفته نیز می توانند در بروز نیاز به عمل مجدد موثر باشد، اگر چه این فاکتورها به صورت کنترل شده مطالعه نشده اند.

اندیکاسیون و بررسی های قبل از عمل مجدد

قبل از اقدام به عمل مجدد بایستی مشخص شود بیمار چه شکایتی دارد و آیا عمل مجدد مشکلی را که دارد حل خواهد کرد؟ مثلاً بیماری که باقی مانده رفرکشن او 75/0- است و دیدش حدود 7/10 است ولی شکایت اصلی او درد و سوزش چشم است، شکایتی که دارد در رابطه با رفرکشن و بینایی نبوده و عمل مجدد ممکن است به او کمکی نکند.

ما به بیمارانی در کلینیک بر می خوریم که شرایط بالا را از نظر دید و رفرکشن دارند و خودشان هیچ شکایتی ندارند. این بیماران نبایستی کاندید عمل مجدد شوند. قبل از عمل بایستی مانند بیمار اولیه تمام اقدامات لازم از قبیل دید، رفرکشن، توپوگرافی، معاینات فشار چشم و بررسی سایر قسمت های چشم را انجام دهیم. توپوگرافی برای همه بیماران ضرورت دارد تا از وضعیت قرنیه و نیز وضعیت ablation قبلی مطلعه شویم. بایستی اکتازی، irregularity و نیز وجود decentration را بررسی و رد نماییم.

اندازه گیری ضخامت قرنیه و محاسبه bed باقی مانده ضرورت دارد. حتی بهتر است جهت تصمیم گیری مناسبتر از بیمار aberrometry به عمل آوریم. بررسی عمق اطاق قدامی و نیز وضعیت سلول های آندوتلیوم قرنیه نیز در بعضی موارد ضرورت دارد. جهت بررسی فلپ علاوه بر انجام آزمایش اسلبت لامپ می توانیم از OCT استفاده کنیم. پکی متری باید به شیوه اولتراسوند انجام شود.

 

آمار بازدید کنندگان

امروز15
دیروز14
مجموع67754

آی پی بازدیدکنندگان : 54.87.18.165
Unknown ? Unknown Sun 24 Mar 2019 03:00

نظرات مخاطبین

حسین فدایی: ۱۲ مرداد ۱۳۹۱

با تشکر از جناب آقای دکتر ارجمندی جهت برخورد بسیار عالی با بیماران

علیرضا قنبری: ۱۴ شهریور ۱۳۹2
من طراح وب هستم و با شرکت های زیادی همکاری کرده ام . اما وب سایت شما بسیار بی نظیری می باشد.

تماس با ما

02188394807

بلوار کشاورز -خیابان وصال شیرازی - خیابان ایتالیا شرقی -ساختمان پزشکان ایتالیا -طبقه سوم

info@drarjomandi.com

Scroll to Top